hovalot4u.co.il

הובלת מטענים - לא לתת לרשלנות לנצח


כל שנה יש קרוב ל-150 תאונות בהן מעורבות משאיות עם מטענים חורגים וחומרים מסוכנים. מה הפלא שמשרד התחבורה והמשרד לאיכות הסביבה, מקפידים על הובלה בטוחה של מטענים וחומרים

הובלת מטענים שונים דורשת מגוון אישורים ממשלתיים, שבדרך כלל לא נוגעת לכם, הצרכנים הפרטיים. עם זאת, הובלות מטענים ללא האישורים הנ"ל הינה עבירה פלילית שיכולה לגרום להטלת קנס גם על מזמין העבודה.

במקרה של מטענים מיוחדים ומסוכנים, מדובר ברשלנות פושעת מצד המזמין במידה ולא ווידא בצורה סדירה את תקינות ההובלה והאישורים הכרוכים בה, רשלנות שיכולה לגרור אפילו עונשי מאסר. כדי להימנע מן הסנקציות הלא נעימות הללו, ריכזנו לפניכם מגוון המלצות שונות לגבי הובלת מטענים מסוכנים, בשפה ברורה ופשוטה יותר מהוראות החוק המפורטות אותן ניתן למצא בין השאר כאן (http://www.rsa.gov.il/Audience/movil/Documents/hanchayot/Mitanim.pdf).

שטר המטען של הובלות ברחבי הארץ

כל הובלה של מוצר של גוף שלישי דורשת הכנת שטר מטען. במקרה של הובלות מטענים שמוגדרים כמסוכנים על ידי משרד התחבורה ו/או המשרד לאיכות הסביבה, שטר המטען צריך להכיל:

1.      שם מלא של החומר המסוכן בלועזית. השם צריך לכלול את השם הטריוויאלי (שם שניתן בהתאם לחוקי הנומנקלטורה (=מדע מתן השמות) הכימית), ויכול להכיל גם שם גנרי (שם "מקוצר" יותר שנמצא בשימוש נפוץ יותר בקרב כימאים)).
2.      סיווג ומספר סידורי בינלאומי, אותו ניתן למצא ב"ספר הכתום" שמעודכן על ידי האו"ם משנה לשנה.
3.      פרטים מלאים (הכוללים שם, כתובת, מספר טלפון ופרטים אישיים/ מידע לגבי החברה) של המוען והנמען, כתובים בעברית או בלועזית.
4.      הצהרה של לקוח ההובלה (בין אם הוא המוען או הנמען) לגבי מאפייני החומר (כתובים בעברית), כולל:

a.       נפח ומידות
b.      משקל
c.       אריזה (כולל אטימה, מניעת זעזועים וכו')
d.      הוראות הובלה בהתאם לספר הכתום כנ"ל.

5.      כרטיס בטיחות, שהוא למעשה קובץ הוראות כיבוי וטיפול בתאונות המותאם לכל קבוצה של חומרים (חומרים שונים לדוגמא אסור לכבות בעזרת מים וכיוצא בזה).

דרישות גבוהות, החמרה נדרשת

מלבד הדרישה שהרכב והנהג יהיו בעלי רשיונות בתוקף (ורשיון הנהיגה כמובן חייב להיות בהתאם לסוג הרכב), הובלת מטענים מסוכנים דורשת מן הנהג להיות בעל אישור מיוחד לצורך הובלות מטענים אלו. מלבד המשמעויות הפליליות של הובלה על ידי נהג שאינו מורשה, כדאי לזכור כי עלויות הביטוח על ההובלה (וכן עלויות נלוות כמו נזק לצד שלישי) לא מכוסות במידה והנהג לא מורשה כנ"ל:

1.      וותק של שלוש שנים לפחות בסוג הרכב בו מתבצעת הובלת מטענים מסוכנים זו.
2.      סיים בהצלחה קורס הובלות מטענים מסוכנים, ובמידה ומדובר על מיכלית סיים גם קורס הובלת מיכליות.

ההיתר הזה ניתן לתוקף של שנתיים בלבד, ולכן וודאו שאכן היתר ההובלה של הנהג (ולא רק רשיון הנהיגה שלו!) בתוקף. בנוסף לנ"ל רכב המוביל חומרים מסוכנים חייב להיות מסומן בסימון בולט עם מספר הקוד הבינלאומי של החומרים במקום בולט מאחור, וכן קיימות הגבלות שונות לגבי התנועה, שעות התנועה וחנייה של רכב עמוס בחומרים מסוכנים.

אומנם רוב התאונות אינן מסוכנות, אולם מספיקה תאונה אחת כדי לגרום נזק סביבתי ובריאותי ארוך טווח07/04/2011    המאמר עודכן בתאריך 19/04/2016    hovalot4u.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר hovalot4u.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 hovalot4u.co.il כל הזכויות שמורות
אתר הובלות4יו מציע לכם הובלה מקצועית! מחיר אטרקטיבי! ושירות מיידי! נסו אותנו
מחפשים חברת הובלות מקצועית ואמינה? נשמח לשוחח
נשמח לקבל את פנייתכם ולהציע מחיר אטרקטיבי וצוות מקצועי - אל תתפשרו!

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!